آجیل شب یلدا ، امسال میوه خشک را جایگزین کنید!

Saturday، ۸ Aazar ۱۳۹۹

شب یلدا که بلندترین شب سال است؛ از دیرباز یکی از جشن‌های ایرانیان محسوب می‌شد. در این شب اعضای خانواده و فامیل نزدیک دور هم جمع می‌شوند و تمام شدن ۹ ماه از سال را در آخرین روز پاییز جشن می‌گیرند. در گذشته که هوای سرد پاییز و زمستان سبب می‌شد دیدار خانواده در این فصول به سختی صورت بگیرد؛ خانواده در این شب به منزل یکی از بزرگان فامیل می‌رفتند و با شب نشینی این دوری را جبران می‌کردند. در این شب آداب و رسوم متنوعی وجود دارد. به عنوان مثال پذیرایی از مهمان با میوه، شیرینی و آجیل از مهم‌ترین آداب این شب است. پس از آن حافظ خوانی و فال گرفتن نیز از رسوم جالب در این شب است. برخی از خانواده در کنار غزلیات حافظ، از اشعار شاعران نامی دیگری نیز استفاده می‌کنند تا این شب را خاطره انگیزتر کنند. این روزها که قیمت آجیل گران شده است و تهیه کردن آن برای بسیاری از خانواده‌ها سخت گردیده است و یا برخی با خرید آن به دلیل قیمت بالا مخالف هستند؛ می‌توان جایگزین بهتری برای آجیل شب یلدا در نظر گرفت. در این مطلب از وبلاگ لایانسا، انواع آجیل شب یلدا و جایگزین اقتصادی آجیل شب یلدا را برای شما گفته‌ایم؛ پس با ما همراه باشید.

در آخرین شب یلدای قرن که دورهمی‌ها با محدودیت روبه‌رو شده‌اند؛ می‌توانید شادی خود را از سلامت عزیزانتان، با هدیه‌ای خاص در این شب به آن‌ها نشان دهید. تنها کافیست روی نام جعبه هدیه شب یلدا کلیک کنید تا این پک هدیه‌ی زیبا و خاص را با ۱۵٪ تخفیف و ارسال رایگان سفارش دهید. فرصت را از دست ندهید!

آجیل شب یلدا شامل چیست؟!

آجیل شب یلدا بر پایه آجیل چهار مغز تهیه می‌شود و می‌توان بر اساس ذائقه ترکیبات دیگری را نیز به آن اضافه نمود و آن را به آجیل‌های دیگری تبدیل کرد. آجیل چهار مغز از پسته، بادوم هندی، بادوم درختی و فندق تشکیل می‌شود که برای آجیل شب یلدا اغلب افراد آن را به صورت شور و تفت داده شده تهیه می‌کنند. البته افرادی که به دلیل علاقه‌ی شخصی یا سن بالا تمایل به مصرف شوری ندارند؛ می‌توانند آجیل خام خریداری نمایند.

به آجیل شب یلدا می‌توان میوه خشک‌هایی را اضافه نمود و آن را خوشمزه‌تر کرد. میوه خشک‌هایی مثل کشمش و نخودچی از رایج‌ترین ترکیبات آجیل هستند. زمانی که این میوه خشک‌ها را به آجیل چهار مغز اضافه کنید به آن آجیل مشکل گشا می‌گویند. از این آجیل نیز می‌توان در شب یلدا استفاده نمود و از مهمان‌ها پذیرایی کرد. البته می‌توانید بر اساس سلیقه‌ی خود میوه خشک‌های دیگری نیز به این ظرف اضافه نمایید تا جلوه و تنوع بیشتری داشته باشد.

برخی از افراد برای ایجاد تنوع در آجیل شب یلدای خود از باسلوق استفاده می‌کنند. اگر این آجیل را از ترکیب آجیل مشکل گشا و باسلوق تهیه کنند به آن آجیل هفت قلم می‌گویند که ظاهر فریبنده و اشتها برانگیزتری دارد. البته در هر شهرستانی بر اساس علائق، محصولات کشاورزی و سنت‌هایی که دارند از ترکیبات متنوعی استفاده می‌کنند. به عنوان نمونه انواع تخمه‌ها همچون تخمه‌ی آفتاب گردان، تخمه جابانی یا ژاپنی، تخمه کدو و... را می‌توان در ترکیب آجیل به کار برد و یا در ظرفی جدا بر سر سفره قرار داد و سفره‌ یلدا را رنگین‌تر نمود.

خواص آجیل شب یلدا

آجیل شب یلدا در کنار زیبا نمودن سفره، خواص بسیاری برای سلامتی دارد و به دلیل همین خواص است که استفاده از آن در سنت و آداب و رسوم ایرانیان قرار گرفته است. از خواص آجیل شب یلدا می‌توان به دارا بودن انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی در چهار مغز اصلی این آجیل اشاره کرد. ویتامین‌هایی همچون انواع ویتامین‌های گروه B مثل ویتامین B1، B2، B5 و B6 از جمله این ویتامین‌ها هستند که در سلامت پوست، مو و اعصاب تاثیر زیادی دارند. در حقیقت کمبود ویتامین‌های گروه B می‌تواند تاثیرات جبران ناپذیری بر سلول‌های عصبی داشته باشد. البته برای جلوگیری از این تاثیرات می‌توان از مکمل‌های ویتامین B نیز استفاده نمود که به دلیل حلالیت در آب، مصرف روزانه‌ی آن ایجاد صدمه نمی‌نماید و مازاد آن از طریق آب دفع می‌گردد. مواد معدنی همچون منیزیم، مس، آهن و... نیز از ترکیبات مغرها هستند. البته مغزها تنها منبع این مواد معدنی نیستند و آن‌ها را می‌توان از انواع میوه تازه، میوه خشک و سبزیجات نیز دریافت نمود.

ترکیبات موجود در آجیل شب یلدا برای بهبود عملکرد قلب، خونرسانی به اندام‌های بدن و تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر است. همچنین وجود مس به جذب بیشتر آهن کمک می‌کند که در نتیجه‌ی آن خونسازی در بدن افزایش یافته می‌یابد و می‌توان با کم‌خونی ناشی از فقر آهن مبارزه نمود. البته این تنها برخی از خواص آجیل است که به دلیل وجود این خواص، بهتر است این مغزها را بدون نمک مصرف نمود تا بتوان بیشتر از خاصیت آجیل شب یلدا استفاده نموده و عوارض آن را به حداقل رساند. البته، لازم به ذکر است که حساسیت به برخی از مغزها و یا مصرف بیش از حد آن‌ها می‌تواند به بدن آسیب برساند و به همین دلیل بهتر است از آجیل شب یلدا به اندازه استفاده نمایید. این ترکیبات و خواص را می‌توان در میوه‌ها و سبزیجات دیگر نیز پیدا کرد و از آن استفاده نمود.

با گران بودن آجیل شب یلدا چه کار کنیم؟!

آجیل گران مسئله‌ای است که به خصوص در شب‌های یلدا بیشتر به چشم می‌آید و برای بسیاری از خانواده‌ها دغدغه‌ی بزرگی محسوب می‌شود. زیرا همه‌ی افراد علاقه دارند این مراسم را به بهترین نحو به انجام برسانند و برای پذیرایی از مهمانان و یا استفاده‌ی خانواده‌ی خود چیدمان زیبا و پر از خاصیتی را برای این شب تدارک ببینند. هیچ کس دوست ندارد سفره‌ی شب یلدا را ساده و بدون رنگ برگزار کند. البته در این بین افرادی نیز وجود دارند که به دلیل مخالفت با گرانی ترجیح می‌دهند آجیل شب یلدا را با خوراکی‌های دیگری جایگزین کنند و به این وسیله از زیبایی این شب کم نکنند.

این مطلب راه‌حل این مسئله را به شما می‌گوید. در حقیقت با توجه به گران بودن میوه و آجیل برای تدارک این شب می‌توانید از محصولاتی که خواص مشابه دارند و می‌توانند سفره ی شما را بسیار رنگین‌تر نمایند استفاده کنید. یکی از این محصولات میوه خشک است. میوه خشک را می‌توان هم در مخلوط با آجیل یلدا مصرف نمود و حجم این آجیل را افزایش داد تا اقتصادی‌تر شود و همچنین زیبایی بیشتری داشته باشد و هم می‌توان آن را به عنوان جایگزین آجیل شب یلدا مصرف نمود. تنوع میوه خشک‌ها به قدری است که نه تنها می‌توانند خواص متنوع‌تری نسبت به آجیل داشته باشند؛ بلکه از نظر رنگ و مزه نیز هر سلیقه‌ای را پاسخگوست. به همین دلیل استفاده از میوه خشک یلدا نه تنها سبب بی‌رونق شدن سفره‌ی شما نمی‌گردد بلکه آن را بسیار زیباتر و رنگین‌تر می‌نماید.

میوه خشک های شب یلدا کدام است؟!

شما می‌توانید بر اساس سلیقه‌ی خودتان از هر نوع میوه خشک استفاده کنید. ظرف میوه خشک را انتخاب نمایید و میزان میوه خشکی که خریداری می نمایید را بر اساس حجم و اندازه‌ی ظرفتان انتخاب نمایید. می‌توانید برای تزیین ظرف میوه خشک یلدا از یک رنگ خاص استفاده نمایید و تنها میوه خشک‌هایی که آن رنگ به خصوص دارند را خریداری کنید و یا ظرف خود را با رنگ‌های متفاوت، متنوع و رنگارنگ نمایید. برای ظرف میوه خشک یلدا می‌توانید از میوه خشک‌های کوچک مثل انجیر خشک، توت خشک، کیوی خشک، آلو خشک، توت فرنگی خشک، زردآلو خشک، گلابی خشک و نارگیل خشک استفاده کنید و یا میوه خشک‌های بزرگتر را نیز در کنار آن‌ها قرار دهید. میوه خشک‌های بزرگتر همچون موز خشک، سیب خشک، هلو خشک، خرمالو خشک، ملون خشک، انبه خشک، آناناس خشک و پرتقال خشک نیز طرفداران زیادی دارند.

همچنین یکی از راه‌های استفاده از میوه خشک، خریداری یک بسته میوه خشک مخلوط است که می‌توان همه‌ی انواع میوه خشک‌ها را در یک بسته در اختیار داشت و نگران انتخاب نوع میوه خشک و نگهداری از چند بسته میوه خشک نبود. البته افرادی نیز هستند که به برخی از میوه خشک‌ها علاقه ندارند و یا به آن‌ها آلرژی دارند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند میوه خشک شب یلدا را خودشان گزینش کنند. بنابراین انتخاب با شماست و تنها باید به کیفیت محصولات توجه نمایید تا محصولاتی با کیفیت و خوش طعم داشته باشید.

میوه خشک لایانسا

فروشگاه اینترنتی لایانسا میوه خشک‌هایی بدون مواد افزودنی سولفیدی تهیه می‌کند که با استفاده از بهترین دستگاه‌های میوه خشک کن و در شرایط کاملا بهداشتی تهیه می‌گردد. این میوه خشک‌ها که از میوه‌های تازه‌، سالم و با کیفیت تهیه می‌شود و در بسته‌بندی مناسب و بهداشتی به صورت اینترنتی قابل سفارش هستند و می‌توانید آن را در کوتاهترین زمان درب منزل تحویل بگیرید.

برای سفارش محصولات لایانسا می‌توانید با کلیک بر روی خرید میوه خشک و یا خرید میوه خشک مخلوط به صفحه سفارش محصولات هدایت شوید.

نویسنده: ریحانه ساده طهرانی | تحریریه لایانسا