انواع دمنوش های گیاهی ترکیبی که باید امتحان کنید!

Wednesday، ۱۰ Dey ۱۳۹۹

یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها که اخیرا رواج بیشتری پیدا کرده و علاقمندان زیادی حتی در بین جوانان پیدا نموده؛ دمنوش است. دمنوش‌ها انواع متفاوتی دارند و می‌توان انواع دمنوش های گیاهی ترکیبی را بر اساس خاصیت، رنگ و یا طعم تهیه کرد. البته برای به دست آوردن طعم ایده‌آل، معمولا باید ترکیبات مختلف را در مقادیر متفاوت با یکدیگر مخلوط کنید تا بتوانید به یک دمنوش ترکیبی خوشمزه برسید. دمنوش‌های ترکیبی را می‌توان به انوع دمنوش لاغری، دمنوش انرژی زا و سایر انواع دمنوش های مفید برای بدن تقسیم نمود. در این مطلب از وبلاگ لایانسا می‌خواهیم به شما چند نوع دمنوش ترکیبی بر اساس خواص و طعم پیشنهاد بدهیم.

عرقیات بهتر است یا دمنوش؟!

عرقیات و دمنوش دو شکل متفاوت استفاده از خواص گیاهان درمانی‌ست. همانطور که می‌دانید، عرقیات گیاهی طی عرق‌گیری و اسانس‌گیری به دست می‌آیند و در حقیقت چکیده خواص آن‌ها جمع شده است. عرقیات گیاهی می توانند خواص درمانی داشته باشند؛ با اینکه این خواص نسبت به داروهای شیمیایی دیرتر اثر می‌گذارند ولی عوارض جانبی کمتری دارند. در هر صورت میزان استفاده از عرقیات گیاهی نیز باید کنترل شده باشد تا نتیجه‌ی موردنظر را بتوان به دست آورد و مصرف بیش از حد از عرقیات گیاهی نیز می‌تواند سبب ایجاد تغییر در طبیعت بدن شود و تاثیرات دیگری برجای بگذارد.

دمنوش چیست؟! دمنوش ها نیز از انواع گیاهان تهیه می‌شوند و بر پایه گیاهی تشکیل شده‌اند. این ترکیبات در اثر قرار گرفتن در آب جوش، خاصیت خود را به آب منتقل کرده و شبیه به عصاره‌گیری عمل می‌کنند. به همین دلیل افرادی که دمنوش‌ های گیاهی مصرف می‌کنند؛ نه تنها از طعمی متفاوت بهره‌مند می‌شوند؛ بلکه می‌توانند خواصی که در آن ترکیبات وجود داشته را به بدن خود برسانند. مصرف انواع دمنوش گیاهی نیز به خواص ترکیبات آن‌ها بستگی دارد و باید میزان مصرف این دمنوش ها کنترل شده باشد. به عنوان نمونه برخی از افراد برای لاغری، برای آرامش و... از دمنوش های ترکیبی گیاهی استقاده می‌کنند. دمنوش ها جایگزین مناسبی برای چای هستند و علاوه بر ایجاد تنوع، خواص بی‌نظیری دارند.

بیشتر بخوانید: چای بهتر است یا دمنوش؟!

دمنوش های گیاهی برای لاغری

یکی از خواص دمنوش های لاغری که می‌توان آن را در انواع دمنوش لاغری پیدا نمود؛ عدم استفاده از مواد قندی در ترکیبات این دمنوش ها است. همچنین برخی از چای‌ ها یا ترکیبات گیاهی هستند که سبب افزایش متابولیسم در بدن می‌شوند و به همین دلیل به چربی سوزی و لاغری کمک می‌کنند. در انواع دمنوش های گیاهی ترکیبی لاغری می‌توان از چای سبز و چای سفید که خاصیت چربی سوزی دارند استفاده نمود. همچنین استفاده از انواع میوه‌ها در ترکیب دمنوش نیز خاصیت مشابهی دارد. چای ترش و پوست مرکبات نیز می‌توانند به افزایش چربی سوزی و لاغری کمک نمایند. از این ترکیبات طبیعی و گیاهی می‌توانید در دمنوش خود استفاده نمایید.

یکی از دلایل چاقی بسیاری از افراد، پرخوری عصبی است. این افراد ممکن است متابولیسم مطلوبی داشته باشند اما به دلیل حجم بالای وعده‌های غذایی یا ریزه‌خواری و پرخوری عصبی، دچار اضافه وزن شده باشند. این افراد می‌توانند در کنار استفاده از دمنوش های گیاهی برای لاغری از انواع دمنوش های آرامش بخش نیز استفاده کنند که در آن‌ها از ترکیباتی همچون گل گاروزبان استفاده شده است. بهتر است دمنوش لاغری را در طول روز و صبح، اما دمنوش آرام بخش را شب و پیش از خواب میل نمایید.

بیشتر بخوانید: با این ۱۷ دمنوش لاغری وزن کم کنید!

دمنوش صبحگاهی یا دمنوش انرژی زا

برای شروع صبح می‌توان به جای نوشیدن چای سیاه، کمی تنوع ایجاد کرد و با نوشیدن یک دمنوش خوشمزه و انرژی زا صبح را آغاز نمود. برخی از دمنوش ها دارای ترکیباتی هستند که برخلاف چای و قهوه بدون در بر داشتن کافئین سبب افزایش انرژی بدن می‌گردند. دمنوش هایی که در آن‌ها از میوه استفاده شده، از بهترین دمنوش ها برای سلامتی بدن و همچنین شروع روز است. البته می‌توان از ترکیب دمنوش های گیاهی با چای سیاه استفاده کرد تا هم از کافئین و خاصیت نشاط آوری آن و هم از خواص ترکیبات گیاهی دمنوش استفاده کرد. از ترکیبات دیگری که ضدافسردگی عمل کرده و در دمنوش انرژی زا می‌توان از آن استفاده کرد، زعفران است. زعفران می‌تواند هم حالت روحی شما را بهتر نماید و هم انرژی شما را برای شروع روز افزایش دهد.

دمنوش ضد سرماخوردگی و داروی گیاهی برای گرم شدن بدن

یکی از بهترین انواع دمنوش های گیاهی برای روزهای پاییز و زمستان، دمنوش های سلامتی یا دمنوش های ضد سرماخوردگی هستند. این دمنوش ها که بهترین دمنوش ها برای سلامتی بدن هستند؛ از ترکیباتی تشکیل شده‌اند که سیستم ایمنی را افزایش می‌دهند و همچنین از التهاب در بدن، همچون التهاب گلو و مجاری تنفسی جلوگیری می‌کنند. این نوع دمنوش ها را نه تنها در زمان بیماری بلکه برای پیشگیری از بیماری نیز می‌توانید مصرف نمایید.

از ترکیبات موثر در بهبود سرماخوردگی و کمک به افزایش سیستم ایمنی بدن می‌توان به ترکیبات میوه‌ای که دارای ویتامین C هستند اشاره کرد. همچنین آرامش اعصاب یکی از راهکارهای بهبود هر نوع بیماری‌ست که به کمک ترکیبات آرامبخش چون گل گاوزبان ایجاد می‌شود. ترکیبات دیگری همچون دارچین، زردچوبه و فلفل سیاه نه تنها در بهبود سریع‌تر سرماخوردگی، بلکه در کاهش التهابات نیز موثر هستند. به، دانه به، گل ختمی، بهارمرکبات و علف لیمو نیز در دوران نقاهت بیماری برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن، موثر هستند. دمنوش هایی که از این ترکیبات در آن‌ها استفاده شده است از بهترین انواع دمنوش های مفید برای بدن هستند.

بیشتر بخوانید: دمنوش کرونا ، همین امروز خود را مقاوم کنید!

دمنوش خوشمزه برای مهمانی

برای مهمانی‌های خود نیز می‌توانید از انواع دمنوش های ترکیبی استفاده کنید. این نوع دمنوش ها علاوه بر خاصیت، باید دارای طعم و رنگ جذابی نیز باشند تا مهمانان از میل کردن آن لذت ببرند. به عنوان نمونه دمنوش های میوه ای برای کسانی که به طعم ترش علاقه دارند بسیار ایده‌آل است؛ همچنین بچه‌ها مصرف این دمنوش‌ها را به مصرف دمنوش‌های دیگر ترجیح می‌دهند. استفاده از دمنوش های زعفرانی نیز به دلیل داشتن رنگ بسیار زیبا و همچنین عطر فوق‌العاده، طرفداران بسیاری دارد.

یکی از گزینه‌های مناسب برای دمنوش خوشمزه برای مهمانی استفاده از دمنوش‌هایی است که در آن‌ها از انواع چای استفاده شده است. به عنوان نمونه دمنوش‌هایی که چای سیاه، چای سبز و چای سفید دارند؛ اغلب توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می‌کند. همچنین استفاده از گل گاوزبان، غنچه گل محمدی، پوست مرکبات و... به دمنوش عطری فوق‌العاده می‌دهد که همه را به نوشیدن آن ترغیب می‌کند. نکته‌ای که برای تهیه‌ی دمنوش خوشمزه برای مهمانی باید بدانید؛ این است که حتما دمنوش را پیش از مهمانی امتحان کنید تا مطمئن شوید؛ مزه‌ی آن به دل می‌نشیند و مهمانان شما دوست خواهند داشت. زیرا برخی از انواع دمنوش ها به دلیل کاربرد درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و شاید طعم آن‌ها مطابق سلیقه‌ی همه‌ی افراد نباشد.

بیشتر بخوانید: دمنوش یلدا برای یک پذیرایی متفاوت!

خرید دمنوش گیاهی

خرید دمنوش گیاهی به دلیل تاثیری که در سلامت بدن دارد؛ بسیار مهم است. بسیاری از پزشکان طب سنتی عقیده دارند نباید از دمنوش های آماده کارخانه ای استفاده کرد و دلیل آن را استفاده از مواد نگهدارنده و ترکیبات اضافی می‌دانند که سبب استفاده‌ی کمتر از خواص دمنوش ها می‌گردد. همچنین تهیه برخی از دمنوش های خانگی بسیار دشوار است و مخلوط کردن این مواد نیازمند علمی است که بتواند از ترکیب میزان مناسب هر ترکیب، طعمی دلپذیر به دست آورد تا در کنار آن از خواص متعادل هر دمنوش استفاده شود. به همین دلیل خرید دمنوش های آماده طرفدران بیشتری پیدا کرده و مخصوصا برای پذیرایی از مهمانان، کار میزبان را راحت‌تر گردانده است. اما تهیه دمنوش سالم و بهداشتی اهمیت بسیاری دارد و می‌توان از دمنوش‌هایی استفاده نمود که به روش خانگی تهیه می‌شوند و مواد نگهدارنده و ترکیبات اضافی ندارند. با این شرایط می توانید از طعم، رنگ و خواص یک دمنوش فوق‌العاده استفاده نمایید.

فروشگاه آنلاین فرآورده‌های طبیعی لایانسا نه تنها محصولات خود را بدون مواد نگهدارنده و در شرایط کاملا بهداشتی و سالم تهیه می‌نماید؛ بلکه این امکان را به شما می‌دهد تا بدون خروج از منزل و در کوتاهترین زمان ممکن، محصولات مورد علاقه‌ی خود را از سایت این فروشگاه به صورت اینترنتی و آنلاین سفارش دهید و آن را درب منزل تحویل بگیرید. کیفیت بالا، قیمت مناسب و ارسال سریع از ویژگی‌های فروشگاه لایانساست که توانسته است اعتماد مشتریان خود را جلب نماید.

برای سفارش محصولات لایانسا می توانید با کلیک بر روی فروشگاه لایانسا به سایت این فروشگاه مراجعه نمایید و تمام محصولات لایانسا را مشاهده نمایید و یا از طریق دسته‌بندی‌ زیر، دمنوش موردنظر خود را سفارش دهید.

دمنوش های گیاهی برای لاغری

دمنوش های آرامبخش

دمنوش ضد سرماخوردگی

دمنوش انرژی زا

دمنوش قاعده آور

دمنوش میوه ای

نویسنده: ریحانه ساده طهرانی | تحریریه لایانسا