دمنوش برای درمان رفلاکس معده ، این درمان خانگی را امتحان کنید!

Friday، ۲۳ Aabaan ۱۳۹۹

رفلاکس معده یکی از بیماری‌هایی‌ست که می‌تواند زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد. این مسئله تنها مربوط به معده نیست و ممکن است در اثر بی‌توجهی و درمان نشدن، به بخش‌های دیگر دستگاه گوارش هم آسیب بزند. به عنوان مثال رفلاکس معده می‌تواند به حنجره و مری نیز آسیب برساند و در دراز مدت سبب ایجاد سرطان مری شود. به همین دلیل با بروز علائم برگشت اسید معده، باید به دنبال درمان آن باشید و به پزشک مراجعه کنید. البته طب سنتی نیز برای کاهش سختی و علائم برگشت اسید معده، داروهای گیاهی ساده‌ای تجویز کرده که می‌توانید با مصرف آن‌ها شدت بیماری و علائم خود را کاهش دهید و مانع از پیشرفت آن شوید. دراین مطلب از وبلاگ لایانسا با مواد گیاهی موثر در درمان رفلاکس معده آشنا می‌شویم و یاد می‌گیریم چگونه دمنوش برای رفلاکس معده درست کنیم.

علائم خطرناک رفلاکس معده چیست؟!

از علائم اولیه و کمک کننده به تشخیص وجود رفلاکس معده می‌توان به سوزش معده اشاره کرد که سب ایجاد درد در پشت جناغ می‌شود. همچنین التهاب و درد و حس ناراحتی پس از خوردن غذا و یا دراز کشیدن، از سایر علائم این بیماری‌‌ست. البته درد و مشکلات افرادی که رفلاکس معده دارند تنها به معده آن‌ها محدود نمی‌شود و می‌تواند سایر بخش‌های دستگاه گوارش آن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال از عوارض شایع رفلاکس معده می‌توان به درد قفسه سینه اشاره کرد. این درد مربوط به قلب نیست و در بخش‌های متفاوتی از قفسه سینه ممکن است بروز کند.

جالب است بدانید رفلاکس معده می‌تواند به ریه‌ها نیز آسیب برساند و سبب ایجاد حالت تنگی نفس و آسم گردد. همچنین ممکن است با پیشرفت این بیماری، آسیب افزایش پیدا کرده و حتی سبب عفونت شش‌ها گردد. از عوارض برگشت اسید معده می‌توان به تاثیر آن روی حنجره اشاره کرد که سبب ایجاد گرفتگی صدا و تغییر در آن می‌گردد، همچنین ممکن است ایجاد سرفه نماید. آسیب رفلاکس معده پس از برگشت اسید معده می‌تواند بافت مری را تحت تاثیر قرار دهد و سبب ایجاد ناراحتی و التهاب شود. همچنین رفلاکس معده خطر ابتلا به سرطان مری را نیز افزایش می‌دهد. ایجاد زخم در دهان، و مشکلات دندانی همچون پوسیدگی و... نیز از عوارض رفلاکس معده است.

شرایط ایجاد رفلاکس معده چیست؟!

برخی از فاکتور‌ها به ایجاد یا شدت گرفتن رفلاکس معده کمک می‌کنند. اغلب ما با بسیاری از این فاکتورها آشنا هستیم و برخی دیگر را نمی‌شناسیم. از علل شایع ایجاد رفلاکس معده می‌توان به دراز کشیدن پس از خوردن غذا اشاره کرد. با دراز کشیدن، به دریچه‌های معده فشار وارد می‌شود و نمی‌توانند به درستی عمل کنند؛ به همین دلیل اسید معده می‌تواند به مری باز گردد و نه تنها به آن آسیب وارد کند، بلکه سبب آسیب بیشتر به دریچه معده نیز گردد.

از دیگر عوامل ایجاد رفلاکس معده می‌توان به بیماری‌های زمینه‌ای اشاره کرد. به عنوان مثال افرادی که بیماری‌های مربوط به بافت پیوندی دارند؛ به دلیل ضعف در این بافت، به مشکل برگشت اسید معده دچار می‌شوند. همچنین فتق هیاتال سبب ایجاد مشکل در دریچه معده و درنتیجه ایجاد رفلاکس معده می‌گردد. از دیگر انواع بیماری‌های زمینه‌ای مرتبط می‌توان به دیابت و آسم اشاره کرد. این دو بیماری به ظاهر نامرتبط به نظر می‌رسند، اما ممکن است روی ابتلا و تشدید رفلاکس معده تاثیر بگذارند.

برخی از مسائل ثانویه نیز در ایجاد رفلاکس معده تاثیر دارند. به عنوان مثال مادران باردار و افراد چاق به دلیل ایجاد مشکلات گوارشی و فشاری که روی دستگاه گوارش و مخصوصا معده خود حس می‌کنند؛ ممکن است در صورت عدم رعایت برخی مسائل، دچار برگشت اسید معده شوند. همچنین سیگار کشیدن در افراد، ارتباط مستقیم با تحریک پذیری دریچه معده و ایجاد رفلاکس معده دارد. در افراد سیگاری، یا افراد دیگری که دچار خشکی دهان هستند نیز، احتمال بروز رفلاکس معده افزایش می‌یابد. حتما باید به زمان تخلیه معده توجه کنید؛ زیرا عواملی که سبب افزایش زمان تخلیه معده می‌شود؛ همچون دراز کشیدن و استرس می‌تواند روی برگشت اسید معده و آسیب گوارشی تاثیر داشته باشد.

آیا رفلاکس معده قابل درمان است؟!

بله! البته این موضوع به زمان تشخیص نیز بستگی بسیاری دارد. اگر رفلاکس معده را در ابتدای بیماری تشخیص بدهند؛ با تجویز دارو می‌توان بسیاری از بیماران را بهبود داد. در برخی موارد حتی استفاده از گیاهان دارویی و غذاهایخاص و همچنین اجتناب از رفتارهای تحریک کننده رفلاکس معده، در بهبود و پیشگیری از پیشرفت بیماری موثر است. در موارد اندکی که شدت بیماری بسیار زیاد باشد، یا تشخیص بسیار دیر صورت گیرد، نیاز به عمل جراحی است.

درمان رفلاکس معده در طب سنتی

طب سنتی برای بهبود رفلاکس معده گیاهان خاصی را پیشنهاد داده است که با مصرف آن‌ها می‌توانید شاهد کاهش علائم و مشکلات مربوط به بیماری باشید. البته، چنانچه بیماری شما توسط پزشک تشخیص داده شده و یا چنانچه در مراحل حاد بیماری هستید؛ در رابطه با مصرف این درمان رفلاکس معده، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

درمان گیاهی رفلاکس معده

· روغن نعنا فلفلی : روغن نعنا فلفلی می‌تواند در کاهش علائم رفلاکس معده موثر باشد که در تحقیقات علمی به اثبات رسیده است. البته نکته مهم درباره این روغن این است که هیچگاه نباید آن را به همراه دارو‌های شیمیایی تجویز شده برای معده مصرف کنید؛ به خصوص داروهایی که برای اسید معده ترشح می‌شوند.

· زنجبیل : از خواص زنجبیل می‌توان به ضد نفخ بودن و کاهش دادن اسپاسم و گرفتگی اشاره کرد. همچنین زنجبیل سبب افزایش ترشح بزاق و کمک به هضم غذاست. این ادویه در درمان بیماری‌های ریه همچون برونشیت نیز بسیار موثر است. به لاغری و کارکرد بهتر دستگاه گوارش نیز کمک می‌کند.

· باد رنجبویه : گیاه بادرنجبویه خواص متنوعی دارد که به بهبود رفلاکس معده نیز به صورت غیر مستقیم کمک می‌کند. البته باید بادرنجبویه را به مدت کوتاه و به شکل صحیح مصرف کنید و چنانچه به آن حساس هستید نباید ادامه دهید. از خواص بارنجبویه می‌توان به کاهش التهاب، عمل آنتی‌اکسیدانی، کاهش وزن، تنظیم قند خون و... اشاره کرد.

· خار مریم : خار مریم نیز همچون باد رنجبویه، خواص مشابهی دارد که در پیشگیری از پیشرفت بیماری برگشت اسید معده تاثیر دارد. البته بهتر است پیش از مصرف به عوارض مصرف خار مریم و همچنین موارد منع مصرف آن دقت کنید. این گیاه، علاوه بر اثرات ضد التهابی، کمک به لاغری و... در بهبود علائم آسم نیز موثر است.

· ریشه شیرین بیان : یکی از بهترین گیاهان برای رفلاکس معده، شیرین بیان است. این داروی گیاهی برای مشکلات معده بهترین گزینه است. همچنین این گیاه دارویی در درمان بیماری‌های تنفسی و آترواسکلروز نیز موثر است. البته حتما باید درباره عوارض شیرین بیان بدانید و با پزشک خود مشورت کنید.

· زردچوبه : زردچوبه از ادویه‌هایی‌ست که می‌توان در غذا و همچنین تهیه دمنوش استفاده کرد و به همین دلیل مصرف آن آسان است. از خواص زردچوبه می‌توان به خواص آنتی‌اکسیدانی آن و همچنین تاثیر آن در بهبود التهاب اشاره کرد.

· زیره سیاه : در درمان التهاب و بهبود بیماری‌های روده‌ای موثر است. همچنین برای هضم غذا و در نتیجه کمک به سلامت معده، تاثیر بسیاری دارد. البته در برخی موارد ممکن است سبب ایجاد سوزش معده در افرادی که به آن حساسیت دارند؛ بشود.

· ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها : ویتامین‌هایی که در بدن سبب ایجاد خواص آنتی‌اکسیدانی می‌شوند؛ همچون ویتامین C، ویتامین A و E. این مواد به درمان برگشت اسید معده کمک می‌کند.

دمنوش برای رفلاکس معده

همانطور که توضیح دادیم برخی گیاهان برای کاهش علائم رفلاکس معده موثر هستند. می‌توانید در تهیه دمنوش از این گیاهان خوراکی استفاده کنید و از خواص آن برای تقویت معده خود استفاده کنید.

فروشگاه فرآورده‌های طبیعی لایانسا دمنوشی را تولید و ارائه کرده است که دارای خواص فوق‌العاده‌ای‌ست. دمنوش مهربانو برای درمان اختلالات قاعدگی، تسکین درد قاعدگی و همچنین تقویت قوای بدن و جلوگیری از افسردگی به کار می‌رود. اما یکی از خواص مهم آن بهبود وضعیت معده و اختلالات گوارشی است. دمنوش مهربانو نفخ بدن را از بین می برد و با دارا بودن زنجبیل و زیره سیاه برای بهبود برگشت اسید معده، کاهش التهاب و بهبود وضعیت دستگاه گوارش موثر است. از دیگر ترکیبات این دمنوش می‌توان به زیره سبز، گل نخود پروانه‌ای، کارامل، زعفران، رازیانه و تخم گشنیز اشاره کرد.

دیگر نیازی نیست نگران خریداری ترکیبات دمنوش و تهیه یک طعم خوب با خواص فراوان باشید؛ زیرا لایانسا این کار را برای شما راحت کرده است. با کلیلک بر روی دمنوش مهربانو به صفحه سفارش این محصول هدایت شوید و در کنار گرمای لذت‌بخش فنجان دمنوش خود، از خواص فوق‌العاده‌ی آن نیز استفاده کنید.

نویسنده: ریحانه ساده طهرانی | تحریریه لایانسا