درمان روماتیسم ، با این ادویه ها با درد خداحافظی کنید!

Tuesday، ۲۲ Mehr ۱۳۹۹

روماتیسم از آن دسته بیماری‌های دردناک است که حرکت کردن و حتی نشستن طولانی مدت را با سختی رو به رو می‌کند. ممکن است شما نیز افرادی در آشنایان خود داشته باشید که از دردهای روماتیسم مفصلی رنج می‌یرند و برای کنترل آن‌ها داروهای متفاوتی مصرف می‌کنند. اما راه‌های دیگری برای کنترل طبیعی روماتیسم وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها می‌توان این بیماری را کنترل کرده و از دردها خلاصی پیدا کرد. در این مطلب از وبلاگ لایانسا می‌خواهیم راه‌های درمان گیاهی آرتریت روماتوئید را به شما بگوییم و امیدواریم برای شما مفید باشد. با ما همراه باشید.

روماتیسم چیست ؟!

اگر در اطراف شما فردی زندگی می‌کند که به روماتیسم مبتلاست احتمالا درباره‌ی دردهای متناوب و گاه شدیدی که دارند شنیده‌اید. روماتیسم نام یک بیماری خاص نیست بلکه دسته‌ای از بیماری‌هاست که ویژگی مشترک آن‌ها التهاب بافت همبند است. این التهاب می‌تواند در بافت همبند هر قسمتی از بدن رخ بدهد. برای مثال آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی، التهاب مفصل‌های دست‌، پا، شانه و... است. انواع دیگری روماتیسم نیز وجود دارند همچون روماتیسم قلبی، لوپوس، اسکلرودرمی و...

بسیاری از انواع بیماری‌های روماتوئیدی که دردناک هستند از ابتلا به بیماری‌های عفونی ناشی می‌شدند که تا قرن ‌۲۰ علت آن‌ها را نمی‌شناختند و درمانی برای آن‌ها نداشتند. البته درمان‌های گیاهی برای دردهای روماتوئیدی استفاده می‌شد که تنها به منظور کاهش درد بود و بیماری را درمان نمی‌کرد. به عنوان مثال یونانیان باستان از زهر زنبور استفاده می‌کردند و عقیده داشتند که تأثیری هرچند سطحی روی انواعی از روماتیسم دارد. در اواخر قرن ۱۹ از درمان‌های قومی و قبیله‌ای استفاده می‌کردند. برای مثال یکی از رایج‌ترین راهکارها استفاده از نیش زنبور و مورچه بود که درد را کاهش می‌داد. حتی در همین قرن پزشکانی بودند که از فورمیک اسید یا همان اسید مورچه برای درد‌های روماتوئیدی استفاده می‌کردند.

امروزه نیز داروهای شیمیایی برای روماتوئید استفاده می‌شود که بیشتر جنبه جلوگیری از پیشرفت و کاهش درد و علائم روماتوئیدی دارند و اغلب نمی‌توانند کاملا بیماری را از بین ببرند. این درمان‌ها با یکدیگر متفاوت هستند چون به نوع روماتیسم و علائم آن بستگی دارند. البته در طب سنتی روش‌هایی برای بهبود شرایط بیماران توسط داروهای گیاهی و مواد خوراکی طبیعی بیان شده که پزشکان نیز استفاده از آن‌ها را توصیه می‌کنند. رعایت برخی نکات در زندگی روزمره نیز می‌تواند از پیشرفت این بیماری جلوگیری کند که در این مطلب بررسی می‌کنیم.

سبک زندگی یا لایف استایل خود را تغییر دهید!

یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به بیماری‌های خودایمن و التهابی همچون آرتریت روماتوئید سبک زندگی شهری و مدرن است. فشارکاری بالا و استرس و نگرانی‌های روزمره، خواب ناکافی و استفاده بیشتر از غذاهای آماده و کنسروی که موادنگهدارنده زیادی دارند از دلایل ابتلای بیشتر به این دسته از بیماری‌هاست. درواقع در بیماری‌های خودایمنی، دستگاه ایمنی بدن به اشتباه به بافت خود بدن حمله می‌کند و باعث بروز مشکلاتی در کارکرد اندام‌ها می‌شود.

اگر هنوز برای شما سوال است که سبک زندگی سالم چگونه روی این بیماری‌ها تأثیر دارد؛ باید بگوییم که بدن ما همچون هر ماشینی در کنار کاری که انجام می‌دهد نیاز به مراقبت دارد. درواقع استراحت و خواب کافی و همچنین غذایی که می‌خوریم مراقبتی‌ست که از بدنمان انجام می‌دهیم و مثل سوخت و انرژی برای فشارهای روزمره عمل می‌کند. سنین جوانی که سرشار از فشار کاری و استرس و کمبود وقت است زمانی‌ست که زمان کمتری را به سلامت خود اختصاص می‌دهیم و با استفاده از نیروی جوانی این شرایط را تحمل می‌کنیم. فشارها و کمبودهایی که در این زمان به بدن ما وارد می‌شود؛ در سنین بالاتر خود را نشان داده و به صورت بیماری‌های مختلف بروز می‌کند.

پس برای جلوگیری از بیماری‌ها و مشکلات در سنین بالاتر و حتی سنین جوانی به فکر سلامتی خود باشید و خواب به موقع و کافی، دوری از استرس و نگرانی و همچنین رژیم غذایی مناسب خود را رعایت کنید. غذای سالم و طبیعی بهترین منبع انرژی برای زندگی سالم و به دور از بیماری‌ست. حتی در صورت بروز بیماری نیز با رعایت این نکات می‌توانید علائم و شدت بیماری را کاهش دهید و از ضعیف شدن بدن و پیشرفت بیماری جلوگیری کنید.

سموم را از زندگی خود دور کنید!

سم و آفت‌کش‌هایی که در زندگی روزمره برای نابودی حشرات استفاده می‌کنیم؛ در ظاهر برای بدن ما مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما بدن ما نیز به عنوان یک موجود زنده کم و بیش تحت تأثیر این مواد قرار می‌گیرد. فلزات سنگین همچون سرب که در هوا موجود است یا در لوازم آرایشی که استفاده می‌کنیم وجود دارند نیز همچون این سموم و آفت‌کش‌ها می‌توانند واکنش‌ها و عملکرد بدن ما را تحت تأثیر قرار داده و به مرور زمان سلامتی ما را به خطر بیاندازند.

برای جلوگیری از شرایط ناسالم و بیماری‌هایی که این سموم ایجاد می‌کنند بهتر است استفاده از مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی ناسالم را محدود کنیم و همچنین از خوشبوکننده‌ها، آفت‌کش‌ها و سموم کمتر در محیط زندگی‌مان استفاده کنیم.

مکمل‌ های غذایی برای جلوگیری و بهبود روماتیسم!

کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز در بدن ما می‌تواند دلیل بروز و یا پیشرفت بسیاری از بیماری‌ها باشد. بنابراین در کنار رژیم غذایی سالم؛ توجه به مکمل‌های غذایی را فراموش نکنیم. این مکمل‌ها بهتر است توسط پزشک تجویز شوند اما با توجه به کمبود مصرف برخی از غذاها در زندگی روزمره می‌توانیم حداقل ماهی یکبار از مکمل‌هایی چون B complex‌ (درصورت عدم حساسیت)، ویتامین ‌D و امگا ۳ (omega 3‌) استفاده کنیم. البته استفاده از مکمل ویتامین D نیاز به انجام آزمایش و سپس تعیین دوز مصرفی توسط پزشک دارد.

ورزش برای درد مفاصل!

افرادی که دچار روماتیسم مفصلی هستند اغلب پزشک، ورزش را برای آن‌ها منع می‌کند. اما خود پزشک می‌تواند برای این بیماران ورزش های مخصوص آرتریت روماتوئید را تجویز کند که با انجام آن‌ها درد مفاصل کاهش میابد.. درواقع برای افرادی که روماتیسم مفصلی دارند ورزش‌های عادی نیز می‌تواند خطرناک باشد اما عدم تحرک و سکون نیز خطرات خود را دارد. عدم تحرک باعث کاهش جریان مایعات و تصفیه آب مفصلی می‌شود و درد و خشکی در این ناحیه را افزایش می‌دهد.

تحرک آرام به دور از فشار در زندگی روزمره برای بیماران روماتیسم مفصلی لازم است. همچنین چنانچه پزشک شما ورزش های مخصوصی برای شما تجویز نموده، انجام آن‌ها را پشت گوش نیندازید. سختی انجام ورزش به صورت روتین ارزش کاهش درد و افزایش سلامتی مفاصل شما را دارد.

درمان گیاهی روماتیسم مفصلی

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که در طب سنتی برخی مواد غذایی و ادویه‌جات به عنوان درمانی برای تسکین درد و التهاب روماتیسم مفصلی تجویز می‌شدند. تهیه و استفاده از برخی از این گیاهان دشوار است اما بسیاری از آن‌ها را می‌توان به راحتی از عطاری‌ها تهیه نمود. در این مطلب ما یکی از راحت‌ترین روش‌های روزمره برای بهبود دردهای آرتریت روماتوئید را به شما می‌گوییم.

درمان روماتیسم مفصلی با ادویه

انواعی از ادویه در طب سنتی وجود دارند که التهاب روماتیسم را کاهش می‌دهند. این ۵ ادویه برای درمان روماتیسم مفصلی در طب سنتی بیان شده‌اند.

زردچوبه

یکی از مهم‌ترین خواص زردچوبه جلوگیری از التهاب است. خواص ضدالتهابی زردچوبه به دلیل وجود کورکومین در آن است. خواص ضدالتهابی زردچوبه به قدری بالاست که قرقره محلول زردچوبه و آب برای کاهش التهاب گلو در زمان گلودرد نیز استفاده می‌شود.

زنجبیل

زنجبیل یکی از ادویه‌های گرمی است که با کاهش رطوبت و سردی طبع بدن برای جلوگیری از بسیاری از بیماری‌ها از جمله آرتریت روماتوئید استفاده می‌شود. همچنین خاصیت جلوگیری از التهاب این ادویه آن را به یکی از ادویه‌های مناسب بیماران روماتیسم مفصلی تبدیل نموده است.

سیر

سیر نیز همچون زنجبیل سردی بدن را کم می‌کند و مصرف یک عدد سیر خام به صورت ناشتا در طب سنتی توصیه شده. همچنین خاصیت ضدالتهابی سیر برای حفاظت از مفاصل نیز کاربرد فراوانی دارد. روش‌های متفاوتی برای استفاده از سیر بیان شده همچون کوبیدن و استعمال آن یا استفاده از سیر تازه و پودر سیر در غذا.

فلفل سیاه

فلفل سیاه را به بیشتر به عنوان ادویه‌ای ضد سرماخوردگی می‌دانیم. خاصیت فلفل سیاه در گرم کردن بدن و کاهش آبریزش بینی و گلودرد هنگام سرماخوردگی، تنها فایده آن نیست. از فلفل سیاه به عنوان ضدالتهابی در دردهای روماتوئیدی نیز استفاده می‌کنند. علت این خاصیت فلفل سیاه وجود کپسایسین است. پس اگر به این ادویه حساسیت ندارید و طعم تندی شما را اذیت نمی‌کند استفاده از آن را در غذاهایتان فراموش نکنید.

دارچین

این خوشبوی خوش طعم که کاربرد فراوانی دارد نیز به عنوان یکی از ادویه‌های مناسب برای التهاب و دردهای مفصلی استفاده می‌شود. این ادویه را علاوه بر غذا می‌توانید در تهیه دمنوش و حتی از چوب آن در چای استفاده کنید.

همواره به میزان مصرف خود توجه داشته باشیم تا با استفاده بیش از حد و افراطی از هرچیزی خواص آن را به ضرر تبدیل نکنیم.

ادویه های لایانسا که با بهترین کیفیت تهیه می‌شوند را می‌توانید بدون خروج از منزل و تنها با کلیک روی اینجا سفارش دهید و یا روی نام هر ادویه در زیر کلیک کنید تا مستقیم به صفحه سفارش این ادویه هدایت شوید.

نویسنده: ریحانه ساده طهرانی | تحریریه لایانسا