با مهم ترین خواص بارهنگ و عرق نعنا آشنا شوید

Saturday، ۳۱ Ordibehesht ۱۴۰۱

انواع عرقیجات از آن دسته‌ نوشیدنی‌هایی است که طرفداران زیادی دارد؛ عرق نعنا نیز جایگاه خاصی در این میان دارد. این عرق همراه با گیاه بارهنگ به دلیل خواص بارهنگ و عرق نعنا به صورت گسترده استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای مصرف خواص بارهنگ با عرق نعنا، خاصیت لاغری و تاثیر آن در بهبود دستگاه گوارش است. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی خواص بارهنگ و عرق نعنا بپردازیم.

خواص بارهنگ و عرق نعنا برای دستگاه گوارش

یکی از خواص بارهنگ و عرق نعنا، به علت طبع متعادلی که دارد، برای دستگاه گوارش نیز مفید است. همانطور که میدانید عرق نعنا برخلاف بارهنگ، طبع گرمی داشته و خود به تنهایی برای موارد مختلفی استفاده می‌شود؛ اما افراد دارای طبع گرم نمی‌توانند به طور از این نوشیدنی استفاده کنند. در نتیجه کسانی که طبع حساسی دارند، برای بهره گیری از خواص بارهنگ و عرق نعنا، از ترکیب این دو مورد استفاده می‌کنند.

یکی از خواص بارهنگ با عرق نعنا برای گوارش است. به علت وجود ماده‌ای به نام منتول در عرق نعنا، به حرکت بهتر روده‌ها و برطرف شدن یبوست کمک می‌کند. افراد می‌توانند از خواص بارهنگ و عرق نعنا با مصرف مقداری عرق نعنا به همراه دانه‌های سرد بارهنگ استفاده کنند. علاوه بر این، خواص بارهنگ با عرق نعنا برای گوارش نیز با مصرف جوشانده‌ی عرق نعنا و بارهنگ اتفاق می‌افتد.

همچنین به علت تحریک روده و تاثیرات مثبت در فعالیت آن، یکی از دیگر از خواص بارهنگ و عرق نعنا بهبود سندروم روده‌ی تحریک پذیر است؛ این بیماری یک اختلال شایع در دستگاه گوارش بوده و با علائمی مانند درد معده، گاز، نفخ و تغییر در عادات روده مشخص می‌شود. یکی از دلایل استفاده‌ی مداوم از مواد غذایی با طبع سرد است. در نتیجه مصرف ترکیب بارهنگ و عرق نعنا به علت طبع متعادل به رفع این مشکل کمک می‌کند.

یکی دیگر از خواص بارهنگ و عرق نعنا برای دستگاه گوارش، تسکین سایر مشکلات گوارشی مانند ناراحتی معده و سوء هاضمه می‌باشد. سوء هاضمه زمانی رخ می‌دهد که غذا برای مدت طولانی در معده بماند. از خواص بارهنگ و عرق نعنا، به عبور سریع‌تر غذا از معده و بهبود علائم سوء هاضمه است.

لاغری، یکی دیگر از خواص بارهنگ با عرق نعنا بوده که در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

لاغری با خواص بارهنگ با عرق نعنا

عرقیجات گیاهی زیادی برای لاغری مناسب هستند. بسیاری از افراد خواص بارهنگ و عرق نعنا را با تاثیر آن در لاغری شناخته‌اند. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شویم، ابتدا خواص عرق نعنا و دانه‌های بارهنگ را جداگانه بررسی می‌کنیم.

دانه‌های بارهنگ به علت ویژگی ادرادآوری، باعث دفع سموم از بدن می‌شوند. همچنین این دانه‌ها پس از خیسانده شدن و مصرف با مایعات حجیم شده و به رفع احساس گرسنگی و اشتهادی کاذب کمک می‌کند. علاوه بر اینها، باعث رفع یبوست با داشتن خاصیت ملین بودن می‌شود.

عرق نعناع نیز به طور طبیعی فاقد کالری و دارای طعم دلپذیری است که باعث می شود یک انتخاب هوشمندانه در زمان کاهش وزن باشد. از دیگر خواص نعناع این است که حرارت معده را افزایش داده و در نتیجه هضم معده را بالا می‌برد. همچنین عرق نعناع میزان چربی سازی را در بدن کم می‌کند.

در صورت داشتن رژیم غذایی مناسب و فعالیت‌های بدنی منظم، لاغری با خواص بارهنگ با عرق نعنا امکان پذیر است.

روش‌های استفاده از خواص بارهنگ با عرق نعنا

برای استفاده بردن از خواص بارهنگ و عرق نعنا، می‌توان از دو روش کلی استفاده کرد:

جوشانده‌ی عرق نعنا و بارهنگ

دمنوش یا جوشانده‌ی این ترکیب، از راه‌هایی است که برای بهر‌ه‌گیری از خواص بارهنگ با عرق نعنا استفاده می‌شود. برای اینکار کافی است یک قاشق عذاخوری بارهنگ را در یک لیوان عرق نعنا به مدت 5 دقیقه حوشانده و بعد از خنک شدن آن، از خواص بارهنگ و عرق نعنا استفاده کنید. این روش برای لاغری با خواص بارهنگ با عرق نعنا کاربرد بیشتری دارد.

شربت دانه‌های بارهنگ و عرق نعنا

برای تهیه شربت بارهنگ و عرق نعنا، تنها به یک لیوان آب خنک، یک قاشق غذا خوری بارهنگ و یک شیرین کننده احتیاج دارید. بهتر است از برای حفظ خواص بارهنگ با عرق نعنا، از شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند عسل یا نبات استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: