جالب ترین خواص سیب زمینی را بدانید!

Monday، ۲۶ Ordibehesht ۱۴۰۱

سیب زمینی یک خوراکی ارزان است که طرفداران بسیاری دارد‌. سیب زمینی به شکل‌های مختلفی استفاده می‌شود و ورزشکاران از طرفداران پر و پا قرص سیب زمینی هستند. از سیب زمینی برای تهیه کوکو، سالاد، سوپ و بسیاری از انواع دیگر غذاها استفاده می‌شود. سیب زمینی پخته سرشار از مواد غذایی است و برای بدن بسیار مفید است، بنابراین قرارگیری آن در رژیم غذایی انتخابی مناسب است. نکته‌ای که باید توحه داشته باشید روش پخت سیب زمینی است. سیب زمینی به طور نرمال موجب کاهش وزن می‌شود اما سیب زمینی سرخ کرده که طرفداران بسیاری نیز دارد موجب افزایش وزن نیز خواهد شد. در ادامه به بررسی بیشتر خواص سیب زمینی می‌پردازیم.

در این مطلب از لایانسا که در رابطه با خواص سیب زمینی است به بررسی مواردی از جمله خواص درمانی سیب زمینی، خواص سیب زمینی برای تنظیم فشار خون، خواص سیب زمینی برای حفظ سلامت قلب، خواص سیب زمینی برای پیشگیری از سرطان، خواص سیب زمینی برای محافظت از پوست، خواص سیب زمینی برای دستگاه گوارش، خواص سیب زمینی برای سلامت استخوان، خواص سیب زمینی برای التهاب مفاصل، خواص سیب زمینی برای تقویت سیستم ایمنی، خواص سیب زمینی برای سلامت روده‌ها، مضرات سیب زمینی و در نهایت به بررسی سیب زمینی و لاغری می‌پردازیم.

خواص درمانی سیب زمینی

سیب زمینی که منبعی غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است می‌تواند خواص و فواید درمانی فراوانی برای حفظ سلامت بدن داشته باشد. سیب زمینی منبعی عالی و غنی از پتاسیم، فسفر، ویتامین‌های گروه B، ویتامین C، آنتی اکسیدان‌ها، اسید فولیک، کربوهیدرات، بتاکاروتن، آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم، روی، نیاسین، و کولین است و از همین رو خواص سیب زمینی برای سلامت بدن فراوان است. از خواص سیب زمینی می‌توان به مواردی مانند بهبود گردش خون، بهبود عملکرد دستگاه گوارش، کاهش وزن، بهبود عملکرد قلب، پیشگیری از سرطان، تسریع و تسهیل تولید انرژی در بدن، کنترل قند خون، گشادشدن رگ‌های خونی، محافظت در برابر آسیب به شبکیه چشم، مغز و بافت عصبی، کاهش آسیب به سلول‌های بدن در برابر رادیکال‌های آزاد، رفع نقاط تیره پوست، جلوگیری از ریزش مو، کاهش چین و چروک‌های پوست، رفع تیرگی دور چشم، درمان آسم، کاهش اشتها کاذب، بهبود برونشیت، سلامت روده، رفع سلول‌های مرده پوست، مرطوب کردن پوست، درمان آفتاب سوختگی، تقوبت حافظه، حفظ ساختار غشاهای سلولی، تسهیل انتقال امواج عصبی، کمک به‌جذب چربی و رشد اولیه‌ی مغز ، بهبود حرکات ماهیچه، درمان زگیل، بهبود خلق و خو و غیره اشاره کرد. در ادامه به بررسی برخی از خواص سیب زمینی می‌پردازیم.

خواص سیب زمینی برای تنظیم فشار خون

یکی از خولص سیب زمینی کمک به تنظیم سطح فشار خون است. سیب زمینی حاوی پتاسیم، کلسیم و منیزیم است و از این طریق به تنظیم فشار خون کمک می‌کند. همجنین پتاسیم موجود در سیب زمینی موجب گشادشدن عروق خونی می‌شود. بنابراین مصرف سیب زمینی می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند.

خواص سیب زمینی برای حفظ سلامت قلب

کمک به حفظ سلامت قلب از دیگر خواص سیب زمینی است‌. سیب زمینی منبعی عالی و غنی از فیبر، پتاسیم، ویتامین C و ویتامین B6 است و کلسترول ندارد، از همین رو سیب زمینی می‌تواند به کاهش سطح کلسترول بد خون یا LDL کمک کرده و از این طریق در کاهش خطر ابتلا بیماری‌های قلبی و عروقی نیز مفید و موثر است. همچنین سیب زمینی موجب کاهش فشار خون بالا که از دیگر فاکتور‌های پر ریسک در بیماری‌های قلبی است، می‌شود. افزایش پتاسیم و کاهش سدیم دریافتی در رژیم‌ غذایی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مرگ‌ومیر را به‌شدت کاهش دهد.

خواص سیب زمینی برای پیشگیری از سرطان

سیب زمینی حاوی اسید فولیک است که این اسید فولیک نقش تاثیرگذاری در سنتز و بازسازی DNA دارد و به همین دلیل می‌تواند از تشکیل انواع سلول‌های سرطانی که معمولا به‌دلیل جهش در DNA به‌وجود می‌آیند، جلوگیری کند. فیبر م جود در سیب زمینی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد. سیب زمینی حاوی ویتامین C و کوئسترین است که دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند و از آسیب سلول‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند.

خواص سیب زمینی برای محافظت از پوست

از دیگر خواص سیب زمینی مس‌توان به محافظت از پوست اشاره کرد. ویتامین C موجود در سیب زمینی می‌تواند به کمک خواص آنتی اکسیدانی خود از آسیب سلول‌های پوست در برابر آفتاب، آلودگی و سیگار جلوگیری کند. همچنین سیب زمینی موجب افزایش تولید کلاژن شده و از این طریق موجب کاهش چین و چروک و بهبود بافت پوست هم می‌شود. بنابراین حفظ جوانی و زیبایی پوست از دیگر خواص سیب زمینی است.

خواص سیب زمینی برای دستگاه گوارش

سیب زمینی سرشار از فیبر است‌. مصرف فیبر می‌تواند موجب تسهیل هضم غذا شود. علاوه بر این فیبر موجب افزایش و بهبود حرکات دودی روده شده و از یبوست پیشگیری کرده و یبوست را درمان کرده و به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند.

خواص سیب زمینی برای سلامت استخوان‌ها

سیب زمینی سرشار از آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم و روی است که این مواد معدنی نقشی مهم و تاثیرگذار در حفظ و تقویت ساختمان استخوان دارد. حفظ تعادل مواد معدنی موجود در ویتامین C بسیار مهم است و این حفظ تعادل در تراکم و بافت استخوانی بسیار مهم و حیاتی است. در صورت بالا بودن میزان فسفر و پایین‌ بودن کلسیم موجب کاهش تراکم بافت استخوان و در نهایت منجر به پوکی استخوان می‌شود. استفاده منظم از سیب زمینی می‌تواند از پوکی استخوان جلوگیری کند.

خواص سیب زمینی برای التهاب مفاصل

سیب زمینی سرشار از بتاکاروتن، منیزیم، زینک و ویتامین B کمپلکس است و از این طریق می‌تواند برای التهاب مفاصل بسیار مفید و موثر باشد. برای تسکین درد مفاصل می‌توانید آب سیب زمینی را به صورت موضعی روی مفاصل خود قرار دهید.

خواص سیب زمینی برای تقویت سیستم ایمنی

از دیگر خواص سیب زمینی این است که به کمک داشتن بتاکاروتن که یک آنتی اکسیدان قوی است می‌تواند موجب خنثی سازی رادیکال‌های آزاد موجود در بدن شود و سیستم ایمنی را تقویت کند. همچنین سیب زمینی منبعی غنی از ویتامین C، ب کمپلکس، آهن و فسفر است ‌که این ویتامین‌ها و عناصر نیز موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

خواص سیب زمینی برای سلامت روده‌‌ها

فیبر موجود در سیب زمینی موجب بهبود حرکات روده می‌شود و سلامت روده‌ها را بهبود بخشیده و از سرطان روده پیشگیری می‌کند.

مضرات سیب زمینی

سیب زمینی در کنار خواص خود ممکن است مضراتی نیز داشته باشند. سیب زمینی‌هایی که رنگ آن‌ها تغییر کرده یا سبز و کبود است، آن را دور بیندازید زیرا ممکن است موجب بروز مشکلاتی در سیستم گردش خون و تنفس افراد مانند سردرد، گرفتگی عضلات و اسهال شود. افرادی که مشکلات کلیوی دارند بهتر است در مصرف سیب زمینی احتیاط کنند زیرا قادر به تصفیه‌‌ی پتاسیم مازاد خون نیستند که این مسئله ممکن است بسیار خطرناک باشد. همچنین زیاده روی در مصرف سیب زمینی به علت بالا بودن سطح پتاسیم می‌تواند منجر به آسیب کلیوی و اختلال در عملکرد کلیه‌ها شود. سیب زمینی یک ریشه‌ی خوراکی است که در خاک رشد می‌کند بنابراین ممکن است آلوده بودن خاک به فلزات سنگین یا مواد سمی باعث آلوده شدن سیب زمینی هم بشود. سیب زمینی سرشار از کربوهیدرات است و برای افراد دیابتی و چاق مضر است.

سیب زمینی و لاغری

سیب زمینی سرشار از فیبر است و می‌تواند باعث کاهش اشتها در شما شود و شما احساس سیری کنید، در نتیجه از پرخوری و وارد کردن کالری اضافه به بدن شما جلوگیری می‌کند. سیب زمینی غنی از ویتامین B6 است که نقشی مهم در سوخت و ساز بدن دارد. B6 موجود در سیب زمینی تسهیل کننده‌ی روند شکسته‌ شدن مولکول‌های کربوهیدرات و پروتئین و تبدیل آن به گلوکز برای تامین انرژی بدن و در نتیجه کاهش وزن است. بنابراین با قرار دادن سیب زمینی در رژیم غذایی خود می‌توانید به کاهش وزن خود کمک کنید.

بیشتر بخوانید: