راهنمای خرید چای | چگونه یک چای مناسب انتخاب کنم؟

Wednesday، ۱۸ Khordaad ۱۴۰۱

چای، سال‌های زیادی است به عنوان یکی از مهم‌ترین نوشیدنی‌های ما ایرانی‌ها محسوب شده و حتی برای اتفاقات مهم‌ کار و زندگیمان به دنبال بهترین چای خوش طعم و عطر هستیم. به علت تعداد بالای توزیع کنندگان چای و تنوع بالای انواع این محصول، در زمان خرید آن باید به نکات مهمی توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین چای ایرانی را انتخاب کنید. این مقاله را راهنمای خرید چای قرار داده و در ادامه این مطلب از لایانسا نکات مهم هنگام خرید چای را بررسی می‌کنیم.

چای؛ یک انتخاب جهانی

راهنمای خرید چای به علت جایگاه دوم آن در بین پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌های جهان و ایران، اهمیت زیادی دارد. یک فنجان چای عالی می‌تواند همه چیز را بهتر کند. چای بخشی از یک برنامه روزانه برای میلیاردها نفر است که آن را برای لذت، راحتی و فواید بی‌شماری برای سلامتی مانند کاهش فشار خون، کاهش التهاب و حتی کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان می‌نوشند. با مطالعه‌ی راهنمای خرید چای در انتها می‌توانید بهترین چای خوش طعم و عطر را تشخیص داده و خریداری کنید.

راهنمای خرید بهترین چای ایرانی

انواع چای خارجی به علت اینکه سریع دم کشیده و رنگ میدهند، در بین ایرانیان پرطرفدارتر هستند. اما در صورتی انتخاب بهترین چای ارگانیک ایرانی، تنها از آن استفاده خواهید کرد. برای راهنمای خرید چای ، در ادامه 4 مرحله‌ی مهم را بررسی کرده که با استفاده از آن می‌توانید بهترین چای خوش طعم و عطر را انتخاب کنید.

1. انواع چای را بشناسید.

اولین مرحله از راهنمای خرید چای ، شناخت از انواع آن می‌باشد. از گیاه چای، محصولات مختلفی به دست می‌آید. برای مثال چای سبز، برگ‌های تازه گیاه با فرآوری بسیار کم است. چای سیاه نیز پرمصرف‌ترین چای در جهان بوده و بیشترین فرآوری روی آن انجام می‌شود. علاوه بر این‌ها دسته بندی‌های دیگری نیز مانند چای سرگل، چای ممتاز و ... نیز وجود دارد که به آشنایی با آن‌ها به انتخاب بهترین چای ارگانیک ایرانی کمک می‌کند.

2. ظاهر همیشه فربینده نیست!

بسیاری از افراد تصور می‌کنند مهمترین قانون در راهنمای خرید چای این است که هر چه برگ بزرگتر باشد، کیفیت بالاتر و طعم بهتری دارد. در حالیکه عطر، رنگ و غلظتی که چای برای فراهم می‌کند، اهمیت بیشتری دارد.

3. اجازه دهید عطرها شما را راهنمایی کنند.

تازگی چای، از نکات مهم هنگام خرید چای است؛ چرا که هر چه تازه‌تر باشد، عطر بهتری نیز خواهد داشت. برای اطمینان پیدا کردن از تازه بودن برگ‌ها، عطر آن‌ها را بررسی کنید. اگر برگ‌ها بوی خوبی داشته باشند، چای دم کرده حتماً طعم خوبی دارد.

4. جزئیات محصول را بررسی کنید.

یکی از دیگر از نکات مهم هنگام خرید چای ، مطالعه کامل و لیست مواد تشکیل دهنده چای است. در صورتی که طعم‌دهنده‌های مصنوعی یا شیرین کننده‌ها به یک ترکیب اضافه ‌شوند، مزیت‌های چای برای سلامتی را کاهش می‌دهند. علاوه بر آن ممکن است به برخی مواد موجود در آن حساسیت داشته باشید.

در راهنمای خرید چای ، نوع خرید شما نیز اهمیت دارد. در صورتی که خرید خود را مستقیم از فروشگاه‌ها تهیه کنید، احتمال آنکه محصول تازه به دست شما نرسد، وجود دارد. اما در خرید آنلاین به علت نگهداری محصولات در انبارها و کنترل دمای محیط، چای و محصولات مورد نیازتان تازه‌تر از از چای‌های موجود در قفسه‌های فروشگاه‌ها هستند. فروشگاه اینترنتی لایانسا، باکیفیت‌ترین و بهترین چای ارگانیک ایرانی را ارائه می‌دهد. بهترین چای ایرانی را به صورت آنلاین خریداری کرده و از مزایا و مصرف آن لذت ببرید.

نکات مهم هنگام خرید چای ایرانی

برای خرید بهترین چای ارگانیک ایرانی ، باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. اولین نکته اینکه تنها ذکر چای ایرانی یا بهترین چای ایرانی روی بسته بندی کافی نبوده و این موضوع نمی‌تواند دلیل بر کیفیت چای مورد نظر باشد. برای اطمینان، خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید.

نکته‌ی قابل توجه دیگر، تشخیص چای ایرانی خالص از انواع چای‌های دارای رنگ و افزودنی‌های شیمیایی است. بهترین چای ایرانی ، تا مدت‌ها پس از دم شدن رنگ اصلی خود را حفظ می‌کند. این در حالی است که انواع چای‌های خارجی و ایرانی دارای رنگ و اسانس شیمیایی، پس از ساعتی کدر شده و رنگ خود را از دست می‌دهند. همچنین بر روی این نوع چای‌ها یک لایه چربی مانند ظاهر شده که نشانه مواد شیمیایی است.

از دیگر موارد مهم در راهنمای خرید چای ایرانی، زمان دم شدن آن است. زمان لازم برای دم کردن بهترین چای ارگانیک ایرانی ده تا پانزده دقیقه بوده و در این مدت رنگ واقعی چای مشخص می‌شود. دقت کنید که زود رنگ گرفتن چای به معنی با کیفیت بودن آن نیست بلکه نشانه انواع مواد افزودنی شیمیایی مضر بوده که با چای مخلوط شده است.

آخرین نکته‌ی مهم در راهنمای انتخاب چای

در موارد مطرح شده در راهنمای خرید چای، برای داشتن تجربه‌ای دلنشین از نوشیدن چای بود. درنتیجه آخرین نکته‌ی قابل توجه طعم چای است. بهترین چای خوش طعم و عطر، طعم و بوی قوی و قابل تشخیصی خواهد داشت. چای را به آرامی میل و اجازه دهید چای روی قسمت‌های مختلف زبان شما بچرخد. شما باید بتوانید صرف نظر از نوع چایی که می‌نوشید، حس‌های طعم متفاوتی در زبان شما هنگام نوشیدن فعال شود. طعم‌هایی که به سختی قابل توجه هستند، بیش از حد گس بوده و یا مزه شیمیایی ناخوشایند دارند، نشانه این است که شما چای کم کیفیت یا قدیمی می‌نوشید.

بیشتر بخوانید: